Роан Денис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роан Денис

Денис на Трката околу Алберта 2013
Лични податоци
Цело име Роан Денис
Роден 28 мај 1990 (1990-05-28) (24 г.)
Аделејд, Јужна Австралија, Австралија
Висина 1,82 м
Маса 71 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Гармин-Шарп
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2009 Австралиски спортски институт
Професионални клубови
2010
2011
2012
2013–
Џајко-Скинс
Рабобанк Континентал Тим
Џајко-АИС
Гармин-Шарп
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Алберта (2013)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак под 23 години (2012)
Национален хронометарски првак под 23 години (2010, 2012)
Последна промена
7 октомври 2013

Роан Денис (англиски: Rohan Dennis; р. 28 мај 1990) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Гармин-Шарп.[1][2]

Достигнувања[уреди]

2010
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Светско велодромско првенство - Екипна потера
3. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
4. Краен пласман Трка Олимпија
5. Светско хронометарско првенство под 23 години
6. Комонвелтски игри - Хронометар
10. Национално друмско првенство
10. Рингерике ГП
2011
1. Светско велодромско првенство - Екипна потера
4. Национално друмско првенство
7. Национално хронометарско првенство
2012
1. Хроно Шампеноа
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 5 (ITT)
2. Олимписка екипна потера
2. Светско велодромско првенство - Екипна потера
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 5 (ITT)
5. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey white.svg Планински пласман
1. Jersey black.svg Пласман за млад возач
2013
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Трка околу Алберта
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2. Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман Критериум ду Дофине
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2014
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
2. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Хронометар на Комонвелтските игри

Наводи[уреди]

  1. Бенсон, Даниел. „Роан Денис потпиша со Гармин-Шарп“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 4 август 2012 (конс. 4 август 2012).
  2. Роан Денис во Гармин-Шарп“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 28 декември 2012 (конс. 6 јануари 2013).

Надворешни врски[уреди]