Матијас Брендле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Матијас Брендле

Брендле на Тур де Романди 2013
Лични податоци
Цело име Матијас Брендле
Роден 7 декември 1989 (1989-12-07) (24 г.)
Хоенемс, Австрија
Податоци за клубот
Мом. клуб ИАМ Сајклинг
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2008
2009
2010–2011
2012
2013–
Тим Иста
Елк Хаус
Футон-Сервето-Фуџи
Тим НетАп
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
MaillotAustria.PNG Национален хронометарски првак (2009, 2013, 2014)
ГП Стад Зотегем (2012)
Последна промена
10 октомври 2013

Матијас Брендле (германски: Matthias Brändle; р. 7 декември 1989) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ИАМ Сајклинг.[1] Во 2012, возел за Тим НетАп-Ендура[2] Бил национален хронометарски првак во 2009, 2013 и 2014 година. Брендле победил на две етапи по ред на Трката околу Британија 2014.[3]

Достигнувања[уреди]

2007
1. Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 1
1. Краен пласман Тур де Хауте-Аутриш
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2008
2. Краен пласман Тур де Берлин
3. Цири-Мецгете
2009
1. MaillotAustria.PNG Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Трка околу Хајнан
5. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
2010
1. ГП Јудендорф-Штрасенгел
2011
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман Тур де Романди
2012
1. ГП Стад Зотегем
2013
1. MaillotAustria.PNG Национално хронометарско првенство
1. Тур де Јура
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман Тур де Романди
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман Тур де л’Ен
2. Полинорманд
4. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Тур де Берн
4. Шоле-По де Лоара
2014
1. Тур де Берн
1. MaillotAustria.PNG Национално хронометарско првенство
Трка околу Британија
1. Етапа 5
1. Етапа 6
5. Краен пласман Трка околу Белгија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 90 111
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 155

Наводи[уреди]

  1. ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 20 септември 2012 (конс. 24 септември 2012).
  2. Стоукс, Шејн. „Матијас Брендле го напушта Геокс МЦ за НетАп“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 28 ноември 2011 (конс. 12 јануари 2012).
  3. Брендли до втора последователна победа на Трката околу Британија“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 септември 2014 (конс. 12 септември 2014).

Надворешни врски[уреди]