Мајкл Метјус (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајкл Метјус

Метјус на Трката околу Јута 2013
Лични податоци
Цело име Мајкл Метјус
Прекар Блинг
Роден 26 септември 1990 (1990-09-26) (24 г.)
Канбера, Австралија
Висина 1,80 м
Маса 72 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Орика-ГринЕЏ
Дисциплина Велодромски и друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–
Тим Џајко-Скинс
Рабобанк
Орика-ГринЕЏ
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2014) + 1 ТТТ (2014)
Вуелта а Еспања
3 индивидуални етапи (2013, 2014)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак под 23 години (2010)
Трка околу Келн (2011)
Класика де Алмерија (2012)
Вуелта а Ла Риоха (2014)

Друго

Океанска турнеја UCI (2010)
Последна промена
29 март 2015

Мајкл Метјус (англиски: Michael Matthews; р. 26 септември 1990 во Канбера) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Орика-ГринЕЏ.[1] Бил носител на стипендија од Австралискиот институт за спорт[2]. Во 2010 станал светски друмски првак за под 23 години.[3]

Метјус го напуштил Рабобанк на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Орика-ГринЕЏ на двегодишен договор од сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Интернационале Брешана
1. Пролог
1. Етапа 3b
1. Етапа 2 ГП Генерал Патон
1. Етапа 7 Трка околу реката Мареј
1. & најбрзо време Меморијал Џон Вудман
2009
1. Океански друмски првенства
1. Океански хронометарски првенства
2. ГП дела Либерационе
9. Краен пласман Трка околу Јапонија
2010
1. MaillotMundial.PNG Светски друмски првак под 23 години
Тур де Лангкави
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Тирингија
2. Трофео Пива Банка Пополаре ди Виченца
2. Трка околу Фландрија
2. ГП дела Либерационе
4. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Етапа 1 (ITT)
5. Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Етапа 4
7. Рингерике ГП
1. Етапа 2
1. Етапа 3
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
2011
1. Трка околу Келн
1. Етапа 2 Класик Џајко Беј
1. Етапа 1 Вуелта а Мурсија
3. Трка околу Франкфурт
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 3
5. Краен пласман Делта Тур Зеланд
6. ГП Јеф Шеренс
2012
1. Класика де Алмерија
Трка околу Јута
1. Етапа 3
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
9. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Брабант Пејл
2013
Вуелта а Еспања
1. Етапа 5
1. Етапа 21
Трка околу Јута
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Jersey violet.svg Спринтерски пласман
2. Национално друмско првенство
2. Вуелта а Ла Риоха
3. Национално хронометарско првенство
2014
1. Вуелта а Ла Риоха
1. Етапа 3 Трка околу Баскија
1. Етапа 3 Вуелта а Еспања
Џиро д’Италија
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 6
Трка околу Словенија
1. Етапа 1
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
2. Брабантсе Пејл
6. Трофео Сес Салинес
7. Трофео Палма
2015
3. Милано-Сан Ремо
Париз-Ница
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Бенсон, Даниел. „Мајкл Метјус потпиша за Орика-ГринЕЏ“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 15 август 2012 (конс. 15 август 2012).
  2. AIS Athletes at 2010 Commonwealth Games
  3. Австралиецот Метјус ја освои титулата на домашен терен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]