Руѓер Бошковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Руѓер Бошковиќ (хрватски: Ruđer Josip Bošković, српски: Руђер Бошковић, италијански Ruggiero Giuseppe Boscovich) е роден во Дубровник, 18 мај 1711 - Милано 13 февруари 1787) бил хрватски[1][2] физичар, математичар, астроном, философ и дипломат. Се школувал во Дубровник, а потоа во римскиот исусовски колегиум.

Од 1736 година се нижат неговите дисертации од математика, геофизика, механика, оптика, астрономија и геодезија. Многу патуваше и се занимаваше со дипломатска професија. Напиша многу научни философски расправии, дела, стихови и песни.


Наводи[уреди | уреди извор]