Меган Фокс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меган Фокс
Megan Fox LF.jpg
Меган Фокс
Роден Меган Дениз Фокс
16 мај 1986
Роквуд, Тенеси, САД
Познат Најсекси жена на светот за 2008 во интернет избор на ФХМ.
Занимање Глумица и модел
Сопружник Брајан Остин Грин
Деца Ноа Шанон Грин

Меган Дениз Фокс (англиски: Megan Denise Fox) (родена на 16 мај 1986) е американска глумица и модел.

Кариерата на Фокс во манекенство и глума започнала со освојувањето на неколку награди во натпреварите на Конвенцијата на американски модели и таленти во 1999.[1] Започнала со глума со филмот Холидеј на сонце, 2001, подоцна се појавила во филмовите Исповед на тинејџерска кралица на драмата, Криминал од мода, и ТВ серијата Помошничката во 2004. Позната е по улогите во телевизиските серии Надеж и Вера во 2004, и филмот Трансформери во 2007.[2]

Фокс беше прогласена за најсекси жена во светот за 2008-ма година во не-научниот интернет избор спроведен од магазинот за мажи ФХМ.[3]

Наводи[уреди]