Хесус Ерада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хесус Ерада

Ерада на Критериум ду Дофине 2011
Лични податоци
Цело име Хесус Ерада Лопез
Роден 26 јули 1990 (1990-07-26) (24 г.)
Мота дел Куерво, Шпанија
Висина 1,83 м
Маса 72 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2011– Мувистар Тим
Значајни победи
MaillotEspaña.PNG Национален друмски првак (2013)
Последна промена
3 јануари 2015

Хесус Ерада Лопез (шпански: Jesús Herrada López; р. 26 јули 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[1] Станал професионалец во 2011, потпишувајќи тригодишен договор за Мувистар Тим. Останал со екипата и во четвртата сезона, во 2014.[2]

Достигнувања[уреди]

2011
3. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2012
1. Етапа 2 Вуелта а Астурија
2013
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство
2. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Jersey orange.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 5
5. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2014
1. Етапа 1 Рут ду Суд
9. Краен пласман Тур де Романди
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
9. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
9. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 5

Наводи[уреди]