Елија Вивијани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Елија Вивијани

Вивијани на Светското велодромско првенство UCI 2011
Лични податоци
Цело име Елија Вивијани
Роден 7 февруари 1989 (1989-02-07) (25 г.)
 Италија
Податоци за клубот
Мом. клуб Канондејл
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2010– Ликвигас-Доимо
Последна промена
14 јануари 2014

Елија Вивијани (италијански: Elia Viviani; р. 7 февруари 1989) — италијански велосипедист, кој вози за италијанската UCI World Tour екипа Канондејл.[1]

Достигнувања[уреди]

2008
3. Европско велодромско првенство - омниум
2010
1. Етапа 7 Вуелта а Куба
1. Етапа 7 Трка околу Турција
1. Меморијал Марко Пантани
1. Бјанке-Турне-Бјанке
2011
САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 4 Трка околу Пекинг
1. Пролог Трка околу Словенија
1. ГП Коста дели Етруски
1. Тур де Мумбај
1. Копа Чита ди Стреза
1. Етапа 2 Џиро ди Паданија
1. Бодовен пласман
1. Спринтерски пласман
2. Светски велодромски првенства UCI - скреч
3. Светски велодромски куп UCI - омниум
2012
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6 Тур де Сан Луис
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Етапа 2a Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1 Трка околу Пекинг
2. Меморијал Марко Пантани
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Дач Фуд Вали Класик
1. Етапа 2 Критериум ду Дофине
1. Етапа 1 Трка околу Британија
Европски велодромски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Бодовна трка
1. UEC Champion Jersey.svg Медисон (со Лијам Бертацо)
5. Ватенфал Класик
7. ГП Уест-Франција
7. ГП де Фурмие

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 119
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 128

Наводи[уреди]