Фабио Сабатини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фабио Сабатини

Фабио Сабатини на Париз-Рубе 2008
Лични податоци
Цело име Фабио Сабатини
Роден 18 февруари 1985 (1985-02-18) (30 г.)
Пеша,  Италија
Висина 1,87 м
Маса 74 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Етикс-Квик Степ
Дисциплина Друмски велосипедист
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2006–2008
2009–2014
2015-
Тим Милрам
Ликвигас
Етикс-Квик Степ
Последна промена
21 јануари 2015

Фабио Сабатини (италијански: Fabio Sabatini; р. 18 февруари 1985 во Пеша) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Етикс-Квик Степ.

Достигнувања[уреди]

2003
 Италија Хронометарски првак под 19 години (2003)
2005
16. Друмска трка на Медитеранските игри
Копа Сита ди Асти под 23 години
2009
2. Етапа 2 Вуелта а Еспања
2010
3. Етапа 2 Џиро д’Италија
2011
последно место Тур де Франс
2013
4. Класик РајдЛондон-Сари

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро СО СО 101 103 79 93
Jersey yellow.svg Тур 46 146 166 117 118
Jersey red.svg Вуелта 131 102 115

СО = се откажал

Надворешни врски[уреди]