Гран при Квебек 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гран при Квебек 2010
Детали за трката
Датум 10 септември
Должина 189 km (117.4 mi)
Време 4ч 35' 26" (25,582 mph/41.170 км/ч

)

Добитници на наградите
Победник  Тома Веклер (ФРА) (Ббокс Бјуик Телеком)
Втор  Едвалд Боасон Хаген (НОР) (Тим Скај)
Трет  Роберт Гесинк (ХОЛ) (Рабобанк)
2011

Гран при Квебек 2010 било првото издание на Гран при Квебек, еднодневна професионална велосипедска друмска трка, која се одржала во Квебек Сити, Квебек, Канада. Била одржана на 10 септември како претпоследен настан во UCI ProTour 2010. Со Гран при Монтреал 2010, која се одржала два дена подоцна на 12 септември 2010, била единствената од двете трки во Северна Америка за UCI ProTour 2010.[1] Исто така била дел и од Светскиот ранкинг UCI.

Тек[уреди]

Патеката се состоела од 15 кругови на растојание од 12 километри. Во текот на посетата од Меѓународниот велосипедистички сојуз во 2009, ја рангирале трката како „предизвикувачка“ од техничка гледна точка, бидејќи самиот Квебек е многу ридест.

Оваа патека била добро поставена за специјалистите за искачување и оние кои сакаат стрмнини. Завршницата се наоѓала на нагорнина.

Шато Фронтенак се наоѓа во срцето на Стариот Квебек и е официјален хотел за велосипедистите на Гран при Квебек

Екипи[уреди]

21 екипа биле поканети на Гран при 2010

Екипи од UCI Pro Tour:

Екипи поканети со дополнителна покана:

Резултати[уреди]

Велосипедист Екипа Време Бодови
1  Тома Веклер (ФРА) Ббокс Бјуик Телеком 4ч 35' 26" 80
2  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 2" 60
3  Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 2" 50
4  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Транзишанс + 2" 40
5  Стаф Шерлинкс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 2" 30
6  Алесандро Балан (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 2" 20
7  Фабијан Вегман (ГЕР) Тим Милрам + 2" 10
8  Максим Монфор (БЕЛ) Тим ХТЦ-Колумбија + 2" 8
9  Франческо Реда (ИТА) Квик Степ + 2" 6
10  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Фарнезе + 2" 2

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]