Рафал Мајка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рафал Мајка

Мајка на Јапонскиот куп 2012
Лични податоци
Роден 26 септември 1989 (1989-09-26) (25 г.)
Зегартовице, Полска
Висина 1,73 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тинкоф-Саксо
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2008–2009
2009

2010
Грањано С.К.
Мике-Силвер Крос-Селе Италиа (стажант)
Петроли Фиренце
Професионални клубови
2011– Саксо Банк-СанГард
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
Планински пласман (2014)
2 индивидуални етапи (2014)

Етапни трки

Трка околу Полска (2014)
Последна промена
31 октомври 2014

Рафал Мајка (полски: Rafał Majka; р. 12 септември 1989) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тинкоф-Саксо.[1][2] Во 2013 настапил на Џиро д’Италија по прв пат, каде имал жестока и долга борба со Карлос Бетанкур за водството во пласманот за млад возач, но на крајот Колумбиецот го освоил во претпоследната етапа. Во генералниот пласман завршил на седмото место, осум минути зад победникот Винченцо Нибали. Една година подоцна на Џиро д’Италија 2014 завршил едно место повисоко од 2013 година, односно на шестото место.

Мајка бил повикан во последен момент во составот на Тинкоф-Саксо на Тур де Франс 2014, откако Роман Кројцигер бил привремено суспендиран од возење поради невообичаено вредности во неговиот биолошки пасош. На етапата 14 ја освоил својата прва професионална победа откако заминал сам на последното искачување до Ризул.[3] Четири дена подоцна победил на етапата 17, стигнувајќи сам пред останатите на планинската завршница до Пла д’Аде.[4] Овие успеси, како и неколку други добри пласмани на планинските етапи, му ја донеле на Мајка точкастата маичка за планинскиот пласман. Така, тој станал првиот Полјак што освоил етапа и маичка на Тур де Франс. Неколку недели по Тур де Франс ги освоил петтата и шестата етапа на Трката околу Полска 2014, кои биле планински, а со нив и генералниот пласман.[5]

Достигнувања[уреди]

2008
1. Трофео Енцо Саки
3. ГП Чита ди Монсумано
4. Трофео С.К. Корсанико
2009
1. Фиренца-Вијареџо
3. Болоња-Ратикоса
4. Гран Премио Чита ди Емполи
5. Трофео Нести & Нели
8. ГП Каподарко
8. Трофео Педалата Елетрика
9. Трофео С.К. Корсанико
9. Копа Кадути
2010
2. ГП Кјанти Колине д’Елса
3. Краен пласман Џиро деле Песке Нетарине
3. Болоња-Ратикоса
3. Трофео Чита ди Ластра а Сиња
5. Копа Спортиви Малвеси
7. ГП Броџо
9. ГП Палио дел Речото
9. Фиренце-Вијареџо
10. Краен пласман Карпачки
1. Етапа 2 (ITT)
10. Трофео Матеоти
2012
3. Јапонски куп
7. Краен пласман Трка околу Пекинг
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2013
2. Милано-Торино
3. Џиро ди Ломбардија
4. Краен пласман Трка околу Полска
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
7. Краен пласман Џиро д’Италија
2014
Тур де Франс
1. Точкаста маичка Планински пласман
1. Етапа 14
1. Етапа 17
1. Jersey yellow.svg Генерален пласман Трка околу Полска
1. Етапа 5
1. Етапа 6
4. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
4. Краен пласман Критериум Интернасионал
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Џиро д’Италија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 7 6
Jersey yellow.svg Тур 44
Jersey red.svg Вуелта СО 32 19

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]