30 јули

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Јули 2014

Хенри Форд (30 јули 18637 април 1947), основач на компанијата Форд Мотор, татко на модерната лента за склопување која се користи за масовно производство.

30 јули е 211-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (212-и во престапна година). Остануваат 154 денови до крајот на годината.

Настани:

1619  Во Џемстаун, во Вирџинија, САД, се одржа првото колонијално преставничко Собрание. Овој град е прво населено место во новиот свет каде првите англиски доселеници пристигнаа во 1607 година.
1971  Астронаутите на „Аполо 15“, Дејвид Скот и Џејмс Ирвин се спуштија на Месечината.
1974  Турција, Грција и Велика Британија потпишаа спогодба за прекин на огнот на Кипар.
1975  Во Хелсинки почна Конференцијата за европска безбедност и соработка (КЕБС), на која присуствуваа државници од 35 земји. Целта на Конференцијата беше да се осигура мирот во Европа.
1980  Вануату прогласува независност.

Родени:

1511  Џорџо Вазари, италијански сликар и архитект.
1818  Емили Бронте, англиска писателка.
1863  Хенри Форд, производител и конструктор на автомобили.
1898  Хенри Мур, британски вајар.
1947  Арнолд Шварценегер, американски актер и политичар.
1950  Габриеле Салваторес, италијански режисер и сценограф.
1964  Јирген Клинсман, германски фудбалер.
1970  Кристофер Нолан, британско-американски филмски режисер.
1982  Ивон Страховски, австалиска актерка.

Починале:

579  Папа Бенедикт I, римски папа.
1771  Томас Греј англиски поет.
1898  Ото фон Бизмарк, Железниот Канцелар, обединителот на Германија.
1912  Муцухито, јапонски цар.
1974  Лав Книпер, руски композитор.
1996  Клодет Колбер, ѕвезда на Холивудските комедии.
2007  Ингмар Бергман, шведски филмски и театарски режисер и сценарист.
2007  Микеланџело Антониони, италијански режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември