Арнолд Шварценегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арнолд Шварценегер
Arnold Schwarzenegger
Арнолд Шварценегер

Во служба
На функција од 
17 ноември, 2003
Претходник Греј Дејвис

Роден 30 јули 1947
Тал, Австрија
Партија Републиканска
Сопружник Марија Шривер
Религија Католик
Потпис Arnold Schwarzenegger Signature.svg

Арнолд Шварценегер е американско-австриски бодибилдер, актер, политичар, модел, бизнисмен и сега е 38-ми гувернер на Калифорнија.