10 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

10 јули е 191-иот ден во годината според григоријанскиот календар (192-и во престапна година). Остануваат 174 денови до крајот на годината.

<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


Настани[уреди | уреди извор]

1943  Англо-американските трупи, во текот на Втората светска војна се истоваруваат во Сицилија.
1953  Советскиот претседател Никита Хрушчов го сменува министерот за внатрешни работи - Лаврентиј Бериј, егзекуторот на Сталинистичките чистки. Подоцна Бериј е уапсен, осуден на смрт и стрелан.
1962  САД го лансираа првиот телекомуникациски сателит Телстар-1 за пренос на телевизиските програми од САД во Европа.
1973  Бахамските Острови стекнаа независност по три векови британско колонијално владеење.
1992  Американски суд го осудува поранешниот диктатор на Панама - Мануел Нориега на 40 години затвор поради тоа што дозволил криумчарење на дрога во Панама.


Родени[уреди | уреди извор]

1509  Жан Калвин — верски реформатор.
1830  Камиј Писарофранцуски сликар и графичар.
1856  Никола Тесла — генијален истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката.
1871  Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1895  Карл Орфгермански композитор.
1930  Иван Ивановски — македонски поет.
1931  Алис Манро — канадска писателка — нобеловка.
1950  Абдираим Идризи — македонски и косовски писател.
1957  Петар Нечовски — македонски пејач.
1965  Алексија — принцеза на Грција.
1967  Зоран Џорлев — македонски виолинист.


Починале[уреди | уреди извор]

685  Константин IVвизантиски цар.
983  Бенедикт VII — римски папа.
1099  Ел Сидшпански национален херој.
1559  Анри II — француски крал.
1851  Луј Дагерфранцуски пронаоѓач и фотограф.
1884  Пол Морфиамерикански шахист.
1998  Атанас Близнаков — основач на истоимената фондација при универзитетотСв. Кирил и Методиј“ во Скопје.
2001  Хусни Џемаили — член на „ОНА“.


Празници[уреди | уреди извор]

10 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември