Емили Бронте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Емили Бронте

Емили Џејн Бронте (Emily Jane Brontë) (родена 30 јули 1818 - починала; 19 декември 1848 била Англиска писателка поетеса, најмногу запамтена по незиното дело Оркански висови, кој денес спаѓа во самиот врв на класичните дела од англиската литература.