23 јули

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Јули 2014

23 јули е 204-иот ден во годината според григоријанскиот календар (205-и во престапна година).

Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак лав.

Остануваат 161 денови до крајот на годината.

Настани:

1914  Австро-Унгарија ѝ поставила ултиматум на Србија во врска со атентатот на престолонаследникот Франц Фердинанд во Сараево. Ова било најава за почетокот на Првата светска војна.
1942  Започнал со работа логорот Треблинка.
1942  Во Софија, бугарските фашисти ги стрелаа Никола Јонков Вапцаров, македонски поет и патриот, Антон Попов-Дончо, македонски револуционер, писател и публицист и Атанас Романов, македонски патриот.
1993  Република Македонија стана 138 членка на Светската организација за интелектуална сопственост.
2000  Ленс Армстронг, втора година по ред победува на престижната велосипедска трка Тур де Франс, иако неговите лекари, четири години претходно, го известуваат дека постојат мали шанси да преживее, зашто болува од рак.

Родени:

1872  Спас Мартинов, македонски револуционер.
1892  Хаиле Селасије I, етиопски цар.
1906  Владимир Прелог, швајцарско-хрватски хемичар.
1915  Тихомир Милошевски, народен херој на Македонија.
1931  Виктор Корчној, руски шаховски велемајстор.
1976  Јудит Полгар, унгарска шахистка.

Починале:

1536  Хенри ФицРој, незаконски син на Хенри VIII.
1757  Доменико Скарлати, барокен композитор за чембало.
1875  Ајзак Мерит Сингер, американски иноватор.
1916  Вилијам Ремзи, шкотски хемичар.
1942  Антон Попов, македонски поет.
1948  Дејвид Ворк Грифит, американски филмски режисер и продуцент.
2001  Муртезан Етхеми, поранешен член на ОНА.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември