Сараево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сараево
—  Град  —

Знаме

Амблем
Координати: 43°52′00″ СГШ 18°25′00″ ИГД / 
Површина[1]
 • Урбана 141,5 км2
Надм. вис. 518 м
Население (31 August 2011)[2]
 • Град 292.422 жит.
 • Урбано 419.151 жит.
 • Пошир. 515.000 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 71000
Повик. бр. +387 (33)
Портал Град Сараево
Карта на Сараево.

Сараево е главен град на Босна и Херцеговина, со 420.000 жители. Овој град е познат по разните религии во него, како Исламска, Православна, Католичка, Јудизам и др. Во 1914 овој град беше нападнат од Првата Светска Војна, а 70 години подоцна беше домаќин на Зимските Олимписки Игри во 1984.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sarajevo Official Web Site. About Sarajevo.Sarajevo Top city guide. Retrieved on 4 March 2007.
  2. „First release“. Federal Office of Statistics, Federation of Bosnia and Herzegovina. 31 август 2011. стр. 3. http://www.fzs.ba/saopcenja/2011/14.2.1.pdf. конс. 31 август 2011.