Федерација Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот „Босна“ видете Босна (појаснување).
Федерација Босна и Херцеговина
Federacija Bosne i Hercegovine
Федерација Босне и Херцеговине
Местоположба на ФБХ во Босна и Херцеговина.
Местоположба на ФБХ во Босна и Херцеговина.
Местоположба на ФБХ во БиХ и во Европа.
Местоположба на ФБХ во БиХ и во Европа.
Главен град
(и најголем)
Сараево
Службен јазик босански, хрватски и српски
Народности (2002) Бошњаци: 70%
Хрвати: 28%
Срби: 1%
Уредување Парламентарен систем
 -  Претседател Живко Будимир
 -  Премиер Нермин Никшиќ
Единица на БиХ [Административна поделба на Босна и Херцеговина 
 -  Формирана 18 март 1994 
 -  Призната со уставот на БиХ 14 декември 1995 
Површина
 -  Вкупна 26,110,5 км2 
 -  Вода (%) н/п
Население
 -  проценка за 2007 2.849.306[1] 
 -  Попис 1996 2.444.665 
 -  Густина 117 жит/км2 
Валута Конвертибилна марка (BAM)
Часовен појас CET (UTC+1)
 -  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Се вози на десно

Федерацијата Босна и Херцеговина (латиница: Federacija Bosne i Hercegovine, кирилица: Федерација Босне и Херцеговине) е една од двете политички единици што ја сочинуваат суверената држава Босна и Херцеговина (другата единица е Република Српска).

Федерацијата на Босна и Херцеговина е претежно населена со Бошњаците и Хрвати, која е и причината за нејзиното неформално име Бошњачко-хрватска федерација. Сепак, со одлука на Уставниот суд во 2001 година, Србите беа прогласени за трет уставен народ на Федерацијата. Истото се случило и со Бошњаците и Хрватите во Република Српска.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]