Неапол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Неапол
Napoli
—  Општина  —
appo
Од горе лево: внатрешноста на Неаполската катедрала, тврдината Кастело Нуово, театарот Сан Карло, кралскиот дворец и поглед на градското пристаниште.

Грб
Прекар(и): Партенопа
Неапол се наоѓа во Италија
Неапол
Местоположбата на Неапол во Италија
Координати: 40°50′ СГШ 14°15′ ИГД / 
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Неапол (NA)
Управа
 • Градоначалник Лујџи де Маџистрис (IdV)
Површина
 • Вкупна 117,27 км2
Надм. вис. 17 м
Население (проц. 2012)[1]
 • Вкупно 959.574 жит.
Демоним Наполитанци
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 80100, 80121-80147
Повик. бр. 081
Заштитник Св. Јануариј
Слава 19 септември
Портал Матична страница

Неапол (италијански Napoli; наполитански Napule) е град во јужна Италија, главен град на истоимената покраина и на регионот Кампанија.

Сателитска ноќна снимка на Неапол
Ноќна панорама на градот

Географска положба[уреди]

Градот Неапол е сместен во централниот дел на Неаполскиот Залив, под вулканот Везув. Неговото богато културно-уметничко наследство е под заштита на УНЕСКО.

Во светот постојат преку 20 градови и/или села кои се викаат Неапол (или Naples, Nàpoles, Neapolis).

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „Градско“ население (т.е. во општината) од Град Неапол на comuni-italiani.it, 2012

Надворешни врски[уреди]

Координати: Erioll world.svg 40°50′00″N, 14°15′00″E