Тирана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тирана
Грб на Тирана Карта на Албаниjа, градот е отбележан
Информациjа
Население: 900 000
Надм. височина: 110 m
Геогр. положба: 41°19' сев. ш.

19°49' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Љулзим Баша
Веб сajтот на градот
http://www.tirana.gov.al/
ALB 20070713 img 1216.jpg

Тирана (алб. Tiranë) е главниот град на Република Албанија. Се наоѓа во средниот дел од земјата. Бил основан во 1614 г. од страна на Сулејман-паша, а станал главен град на Албанија во 1920 година.