Ѓирокастро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѓирокастро

Ѓирокастро (албански: Gjirokastër, грчки: Αργυρόκαστρο) е град во јужниот дел на Албанија. Аргирокастро е главниот град на историската област Северен Епир. Името на градот означува „Сребрена тврдина“ на грчки јазик. Градот е вклучен во списокот на УНЕСКО за светско наследство. Исто така, градот е центарот на Власите во Албанија, кој на влашки се нарекува Ljurocastru (Љурокастру).


Поврзано[уреди]