Саранда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Kchurch.jpg
Ag.saranda.jpg

Саранда (албански: Sarandë; италијански: Santi Quaranta; грчки: Ágii Saránda) е град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Саранда е центар на истоимената околија и е една од најважните туристички центри во Албанија. Наспроти Саранда се наоѓа познатиот грчки остров Крф. Во градот Саранда живеат околу 32.000 жители, а има и бројно етничко грчко население.