Талин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Талин
Tallinn
Стариот дел на Талин
Стариот дел на Талин
Официјално знаме на Талин
Знаме
Официјален грб на Талин
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Талин
Местоположба на општината Талин во Естонија
Координати

Erioll world.svg 59°26′″N, 24°45′″E

Часовен појас
- лето
EET +2
EEST +3
Општи податоци
Име
- официјално
- изворно
Талин
  Град Талин
  Tallinn
Основан 1154
Портал www.tallinn.ee
Управа
Земја Естонија Естонија
Област Харју
Градоначалник Едгар Сависаар
Географија
Површина 159,2 km²
Население
Население 400 911 (2007)
Густина 2506,9 ж./km² (2007)

Талин (естонски: Tallinn, историски Reval) е главен град на Естонија.

Етимологија[уреди]

Историја[уреди]

Географија[уреди]

Реони[уреди]

Архитектура[уреди]

Демографија[уреди]

Економија[уреди]

Образование[уреди]

Култура[уреди]

Транспорт[уреди]

Спорт[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]


Координати: 59°26′N, 24°45′E