Сухуми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сухуми
Аҟəа, სოხუმი, Сухуми/Сухум
Владината зграда на Апхазија, уништена во апхаската офанзива на 27 септември 1993, сѐ уште стои во рушевини
Локација на Сухуми во Апхазија
Сухуми се наоѓа во Грузија
Локација во Грузија
Координати: 43°00′12″ СГШ 41°00′55″ ИГД / 
de facto independent and partialy recognized Апхазија
Управа
 • Градоначалник Алиас Лабахуа[1]
Надм. вис. 5-140 м
Население (2003)
 • Вкупно 43.700 жит.
Час. појас MSK (UTC+3)
Поштенски код
Повик. бр. +995 44хххххх


Сухуми е главен град на Апхазија. Архитектурата во градот е мешавина од локална, со влиjаниjа од рускиот неокласицизам и други влиjаниjа.


  1. Алиас Лабахуа вступил в должность мэра столицы (Alias Labakhua takes office of the capital's mayor), 18.09.2007 (руски)