Осло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Осло
Грб на Тирана Карта на Албаниjа, градот е отбележан
Информации
Население: 876 391
Надм. височина: 1,4 m
Геогр. положба: 59° 56' сев. ш.

110° 45' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Пер Дитлев Симонсен
Веб сajтот на градот
http://www.oslo.kommune.no

Осло (норвешки Oslo, а во Норвешка се изговара како Услу и Ушлу е главен град на Норвешка. Се наоѓа на северниот брег на заливот Ослофор.


Историја[уреди]

Во минатото името на градот бил Христијаниха (1624-1877) или Кристијанија (1877-1925). Во Осло се доделува нобеловата награда за мир. Се претпоставува дека градот бил основан во 1048 година од страна на кралот Харалд III Сигурдсон, но според најновите археолошки ископувања се смета дека градот постоел и во најраното христијанство. Во 2000 година Осло го отпразнувал своето 1000 годишно постоење. Името “ос“ значи или партенон или некое брдо, а “ло“ значи лука. Во 1952 година во Осло биле одржани зимските олимписки игри.

Географија[уреди]

Осло се простира на површина од 454 km².

Население[уреди]

Градот има 876 391 жители (2009).

Религија[уреди]

Студенски Домови[уреди]

Студенскиот дом Согн (Нор. 'Sogn Studentby') се наоѓа во Нордре Акер областа на градот Осло. За овој како и за повеќето студенски домови во Осло е одговорна организацијата СИО SIO.

Заменитости[уреди]