Турска Република Северен Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот „Кипар“, видете Кипар (појаснување).
Турска Република Северен Кипар
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Знаме Грб
Химнаİstiklâl Marşı(турски)
Марш на независноста

Главен град Левкозија
35°11′ СГШ 33°22′ ИГД / 
Службен јазик турски
Демоним Турчин
Уредување Република[1]
 -  Претседател Дервиш Ероглу
 -  Премиер Ирсен Кючюк
Независност од Република Кипар 
 -  Објавена 15 ноември 1983 
 -  Призната само од Турција 
Површина
 -  Вкупна 3,355 км2 
 -  Вода (%) 2.7
Население
 -  Попис 2006 265.100 (де факто) 
 -  Густина 78 жит/км2 (89-та)
БДП (номинален) проценка за 2007
 -  Вкупно $3.6 милијарди 
 -  По жител $14.765 
Валута Турска лира (TRY)
Часовен појас EET (UTC+2)
 -  (ЛСВ) EEST (UTC+3)
НДД .nc.tr или .tr
Повик. бр. +90 (+90-392 за ТРСК)

Турска Република Северен Кипар (турски: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) или само како Северен Кипар (турски: Kuzey Kıbrıs)[2] е де факто независна држава [3][4][5] која се наоѓа на северниот дел од островот Кипар. Северен Кипар ја прогласил својата независност во 1983 година, девет години по гркиот обид да си го припои островот и доаѓањето на турската војска на островот. Државата има дипломатски односи само со Турција со која има одлична соработка на секој план. Другите држави ја признаваат само Република Кипар, иако истата нема никакво влијание и пристап во Турската Република Северен Кипар.

Северен Кипар има вкупна површина од 3.355 километри квадратни каде живеат околу 265.100 жители. Главен град во државата е Левкозија, официјален јазик е турскиот јазик и најголема религија е Исламот.

Северен Кипар се протега од полуостровот Карпас на североисток од државата, па потоа западно по заливот Гузелјурт и 'ртот Кормакитис и на југ селото Аканџилар. Најзападна точка на државата е ексклавата Еренкој. Границата помеѓу Северен и Јужен Кипар е под набљудување на ООН и го дели главниот град Левкозија на два дела.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Брегот на С. Кипар.

Северен Кипар се наоѓа на северниот дел од островот Кипар и граничи со Република Кипар на југ. Северен Кипар излегува на Средоземното Море и на север се наоѓа Турција. Вкупната површина на Северен Кипар изнесува 3.355 km2, со главен град Левкозија.

Времето на Северен Кипар за време на зима е ладно и врнежливо, особено во периодот од декември и февруари каде се забележуваат 60% од годишните врнежи.[6] Овие врнежи го зголемуваат водостојот на реките во земјата, кои вообичаено се слаби во поглед на водостојот. Снегот е поретка појава и најчесто има снежни покривки на повисоките предели. Пролетта во земјата е кратка со нестабилно време и ветрови. Летото е топло и сушно, за разлика од есента која е понестабилна. Климата во државата варира од регион до регион.

Политички систем[уреди | уреди извор]

Северен Кипар е полупретседателска република, каде претседателот е на чело на државата, додека премиерот е на чело на владата. Извршната власт е во рацете на владата. Законодавната власт е во рацете на владата и на Собранието. Судската власт е независна во републиката.

Претседателот се избира за мандат од пет години. Сегашниот претседател Мехмет Али Талат победил на изборите на 17 април 2005 година. Собранието има капацитет од 50 пратенички места избрани на директни избори.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2006 година, Северен Кипар има население од 265.100 жители.[7] Мнозинството од населението се Кипарски Турци, додека остатокот вклучува и Турци доселеници од Турција. Од 178.000 турски кипарски граѓани, 82% се староседелски Турци или 145.000 жители. Граѓаните во Северен Кипар со привремен престој или доселени работници брои околу 78.000 жители.[7][8] Во Северен Кипар живеат околу 3.000 Кипарски Грци. Најголема религија во државата е Исламот.

Северен Кипар е држава каде официјален и најголем јазик е турскиот јазик. Исто така доста се зборува и англискиот јазик како втор јазик. Постари жители можат да разберат и малку грчки, јазик кој не се зборува во државата.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Административни региони.

Северен Кипар е поделен на пет окрузи:

Образование[уреди | уреди извор]

Образованието се состои од предшколско образование, основно образование, средно образование и високо образование. Петгодишното основно образование во Северен Кипар е задолжително. Во Северен Кипар има над 40.000 студенти во шест универзитети: Универзитет Близок Исток, Американски универзитет Гирне, Блискоисточен технички универзитет, Европски универзитет од Лефке, Кипарски меѓународен универзитет и Источен Медитерански Универзитет (ИМУ). ИМУ е меѓународно признат универзитет со над 15.000 студенти од 68 националности.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Freedomhouse.org Country Report on Northern Cyprus, 2006
  2. "The social and economic impact of EU membership on northern Cyprus", Diez, Thomas (2002). The European Union and the Cyprus Conflict: Modern Conflict, Postmodern Union. Manchester University Press. стр. 187. ISBN 0719060796. 
  3. Antiwar.com. In Praise of 'Virtual States', Leon Hadar, November 16, 2005
  4. Carter Johnson, University of Maryland. Sovereignty or Demography? Reconsidering the Evidence on Partition in Ethnic Civil Wars, 2005
  5. Emerson, Michael (2004). The Wider Europe Matrix. CPSE. ISBN 9290794690. 
  6. Weather www.cypnet.co.uk. Retrieved 2008-09-14.
  7. 7,0 7,1 TRNC General Population and Housing Unit Census 2006, TRNC State Planning Organization, updated 7 October 2008.
  8. Simon Bahceli. „Indigenous Turkish Cypriots just over half north’s population“, Cyprus Mail, 15 февруари 2007 (конс. 16 февруари 2007).

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјални врски
Други врски