Марсеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Vieux port de Marseille 2.jpg
Старото градско пристаниште
Знаме на Марсеј
Грб на Марсеј
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Општ. заедница урбана општина Марсеј
Градоначалник Жан Клод Годен (УМП)
(од 1995)
Статистики
Површина1 240,62 км²
Население1 826.700 жит.  
 - Ранг Втор град во Франција по број на население
 - Густина 3436 жит/км²
Урбана област 1.290 km2 (500 sq mi)
(2006)
 - Население 1,418,481 (2006)
Метро. област 28.302 km2 (10,927 sq mi)
(1999)
 - Население 1,804,550 (2007)
Часовен појас CET (GMT +1)
Пошт. бр. 13001-13016
Повик. бр. 0491 или 0496
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Марсеј (француски: Marseille) е вториот најголем град во Франција, најважно француско пристаниште и трето пристаниште во Европа по големина. Градот се наоѓа во департманот Устие на Рона (регион Прованса-Алпи-Азурен Брег) Марсејската урбана област е трета по големина, зад париската и лионската. Градот лежи на брегот на Лионскиот Залив, кој припаѓа на Средоземното Море.


Географија[уреди]

Марсеј заедно со урбаната зона околу него е една од најгусто населените области во Франција, односно е трета по големина,зад париската и лионската област. Градското население во Марсеј е околу 821.000 жители ,а во пошироката градска агломерација околу 1.804.000 жители (2007). Значењето на Марсеј како пристаниште се зголемило во 19 век, пред сè како резултат на колонизирањето на Африка, откривањето на Суецкиот канал и развивањето на трговијата.

Историја[уреди]

Економија[уреди]

Клима[уреди]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Култура[уреди]

Транспорт[уреди]

Спорт[уреди]

Најпопуларен спортски клуб е фудбалскиот клуб, Олимпик Марсеј, којшто има освоено вкупно 8 шампионски титули во Француското првенство, и една титула во Лигата на Шампионите на УЕФА во 1993, како и две финалиња на УЕФА купот во 1999 и 2004.


Наводи[уреди]