Стразбур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Strasbourg Cathedral.jpg
Поглед кон стариот град и катедралата во Стразбур
Знаме на Стразбур
Грб на Стразбур
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Општ. заедница Strasbourg
Градоначалник Роланд Риз (СП)
Статистики
Надм. вис. 132–151 м
Површина1 78,26 км²
Население1 276.867 жит.  
 - Ранг 7-ми град во Франција
 - Густина 3538 жит/км²
Урбана област 222 km2 (86 sq mi)
(2006[1])
 - Население 276,867 (2006[1])
Метро. област 13.515 km2 (5,218 sq mi)
(1999[1])
 - Население 702,412 estimate (2007[2])
Часовен појас CET (UTC +1)
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Стразбур е град во департманот Долна Рајна (регион Алзас), Франција. Низ него минува реката Рајна и претставува важно пристаниште и индустриски центар. Во градот е развиена трговијата со вино, хмељ и тутун. Во Стразбур има катедрала во готски стил, конзерваториум, универзитет и академија. Од индустриски гранки развиени се бродоградежништво, машинска, металургиска, прехрамбена, текстилна и печатарска индустрија.

Поради својата двонационална и двојазична култура, градот денес претставува еден од главните градови на обединета Европа. Во Старзбур се сместени, Советот на Европа, Европскиот суд за човекови права, како и седиштето на Европскиот Парламент.


Географија[уреди]

Историја[уреди]

Демографија[уреди]

Знаменитости од градот[уреди]

Култура[уреди]

Европски град[уреди]

Спорт[уреди]

Познати личности[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 Only the part of the metropolitan area on French territory.
  2. Only the part of the metropolitan area on French territory. The population for the entire metropolitan area across both French and German territory (town of Kehl) was 702,412 in 2007.

Надворешни врски[уреди]