24 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

24 февруари е 55-иот ден во годината според грeгоријанскиот календар. Остануваат 310 денови до крајот на годината (311 во престапна).

Настани:

1525  Во битката кај Павија, во Италија, шпанската армија за првпат во историјата на војните ги употреби пушките „мушкети“, и притоа ја победи француско - швајцарската војска. Во таа битка загинаа 14.000 војници.
1582  воведен е Грегоријанскиот календар
1819  Американскиот конгрес го ратификува договорот, според кој Шпанија им ја отстапува Флорида на САД.
1882  Во Физиолошкото друштво во Берлин, бактериологот Роберт Кох изјави дека причината за туберкулозата е патогениот микроорганизам за долгнавест облик, кој според него, е наречен кохова бактерија.
1945  Втора светска војна: Трупите на САД го ослободија главниот град на Филипините, Манила кој беше под окупација од страна на Јапонија.
1946  Хуан Перон е избран за претседател на Аргентина.
1971  Алжирските власти соопштија дека ја преземаат контролата над француските нафтени компании во земјата.
1974  Властите во Пакистан соопштија дека официјално го признале Бангладеш (поранешен Источен Пакистан) за независна држава.
1987  Слободан Милошевиќ го посетува САП Косово каде што се состанува со локалните Срби каде тие се жалат дека се тероризирани од албанското мнозинство. Во текот на неговите разговори со Србите и со локалите комунистички функционери, илјадници Срби се собрале пред зградата и почнале да ја каменуваат, барајќи средба со Милошевиќ. Доаѓа до конфликт на масите со милицијата и Милошевиќ застанува на страната на народот изговарајќи го познатото „Никој не смее да ве тепа.“
1998  Францускиот парламент едногласно го ратификува Договорот за сеопфатна забрана за нуклеарни проби.

Родени:

1536  Климент VIIIримски папа.
1866  Петар Лебедевруски научник, физичар.
1923  Михаило Марковиќ — југословенски и српски филозоф.
1931  Славе Македонскипоет, раскажувач, публицист, драмски автор, литературен преведувач.
1955  Стив Џобс — соосновач и директор на Епл.

Починале:

1815  Роберт Фултон — северноамерикански инженер и пронаоѓач.
1952  Христо Татарчев — основоположник и претседател на Македонската револуционерна организација во Солун.
1976  Димитар Митрев — македонски литературен критичар и есеист, академик.
2010  Момчило Грошев — македонски фудбалер.