Тирана (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тирана
Qarku i Tiranës
—  Област  —
Држава  Албанија
Окрузи 2
Главен град Тирана
Површина
 • Вкупна 1.652 км2
Население (2010)
 • Вкупно 800.347 жит.
Час. појас Централно-европско време (UTC+1)
 • Лете (DST) Централно-европско летно време (UTC+2)
Портал http://www.qarkutirane.gov.al


Поглед на Тирана од планината Дајт

Областа Тирана (албански: Qarku i Tiranës) е една од 12те области во Албанија. Се состои од окрузите Каваја и Тирана и нејзиниот главен град е Тирана. Според пописот од 2010 година во областа живеат 800,347 жители[1] и со тоа го има најголемиот број на жители во Областите во Албанија.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]