Босна (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот „Босна“ видете Босна (појаснување).


Босна
Bosna

Реката Босна во центарот на Високо.
Извор Босна и Херцеговина
Утока Врело Босне
Земји во сливот Босна и Херцеговина
Должина 271 km

Реката Босна е третата најголема река во Босна и Херцеговина и се смета за една од трите главни реки во државата, заедно со Неретва и Врбас. Покрај овие три во БиХ течат и Сава, Уна и Дрина. Реката Босна има тек од 271 км. За време на Римската империја реката се нарекувала Bosona.

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]