Фоча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фоча
Foča
Панорама на градот
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°30′ СГШ 18°47′ ИГД / 
Држава Босна и Херцеговина
Управа
 • Градоначалник Здравко Крсмановиќ
Површина
 • Вкупна 1.180 км2
Население (2008)
 • Вкупно 40.513 жит.
 • Municipality ?
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. 58
Портал www.opstinafoca.rs.ba

Фоча (босански, српски, хрватски: Foča) е град и општина во југоисточна Босна и Херцеговина. Градот се наоѓа на реката Дрина во Република Српска. Во периодот од 1992 до 2004 година градот го нарекувале Србиње.

Население[уреди]

1971[уреди]

48,741 вкупно

  • Бошњаци- 25,766 (52,86%)
  • Срби- 21,458 (44,02%)
  • Хрвати- 218 (0,44%)
  • Југословени- 102 (0,20%)
  • друго- 1,197 (2,48%)

1991[уреди]

Во 1991 општина Фоча имала 40,513 жители, и тоа:

Само градот имал 16,628 жители:

Збратимени градови[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]