Добој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Doboj
Добој

Грб
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°44′ СГШ 18°08′ ИГД / 
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Република Српска
Површина
 • Вкупна 813,9 км2
Население (1991)
 • Општини град. проц. 50.000 1
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. 53

Добој (босански, српски, хрватски: Doboj) е град и општина во северна Босна и Херцеговина. Градот се наоѓа на реката Босна во ентитетот Република Српска. Добој е еден од најстарите градови во Босна и Херцеговина и еден од најзначајните урбани центри во северна Босна и Херцеговина.

Население[уреди]

Добој
година 1991 1981 1971
Муслимани 11.154 (40,56%) 8.822 (37,44%) 8.976 (49,14%)
Срби 8.011 (29,13%) 6.091 (25,85%) 5.044 (27,61%)
Хрвати 2.714 (9,86%) 2.852 (12,10%) 2.889 (15,81%)
Југословени 4.365 (15,87%) 5.211 (22,11%) 919 (5,03%)
други 1.254 (4,56%) 582 (2,47%) 436 (2,38%)
вкупно 27.498 23.558 18.264

Позначајни личности од Добој[уреди]

Поврзано[уреди]