Бања Лука

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бања Лука
Banja Luka
—  град  —

Грб
Местоположба на Бања Лука.
Координати: 44°46′ СГШ 17°11′ ИГД / 
Држава  Босна и Херцеговина
Ентитет  Република Српска
Управа
 • Грдаоначалник Драгољуб Давидовиќ
Површина
 • град 1.232 км2
Население
 • град 350.000 жит.
 • Урбано 370.000 жит.
 • Пошир. 400.000 (приб,) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387 51
Портал www.banjaluka.rs.ba

Бања Лука (босански, српски, хрватски: Banja Luka) е втор најголем град во Босна и Херцеговина и административен центар на Република Српска. Традиционално, Бања Лука била центар на регионот Босанска краина. Бања Лука зазема површина од околу 96.2 километри квадратни и се наоѓа на реката Врбас.

Население[уреди]

Денес се проценува дека општина Бања Лука има население од 250,000 жители,[1] од кои најмногу се Србите.[2] Голем број од Бошњаците и Хрватите го напуштиле градот.[3] Според пописот од 1991 година, Бања Лука имала население од 195.692 жители:

Општина Бања Лука
година 1991 1981 1971
Срби 106.826 (54,61%) 93.389 (50,86%) 92.465 (58,25%)
Хрвати 29.026 (14,83%) 30.442 (16,57%) 33.371 (21,02%)
Муслимани 28.558 (14,59%) 21.726 (11,83%) 24.268 (15,28%)
Југословени 23.656 (12,08%) 31.347 (17,07%) 4.684 (2,95%)
други 7.626 (3,89%) 6.714 (3,65%) 3.948 (2,48%)
вкупно 195.692 183.618 158.736

Само градот Бања Лука:

Banja Luka
година 1991 1981 1971
Срби 70.155 (49,03%) 51.839 (41,82%) 41.297 (45,46%)
Муслимани 27.689 (19,35%) 20.916 (16,87%) 23.411 (25,77%)
Хрвати 15.700 (10,97%) 16.314 (13,16%) 17.897 (19,70%)
Југословени 22.645 (15,82%) 30.318 (24,46%) 4.606 (5,07%)
други 6.890 (4,81%) 4.550 (3,67%) 3.620 (3,98%)
вкупно 143.079 123.937 90.831

[4]

Галерија[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]