Владимир Прелог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Владимир Прелог
Vladimir Prelog ETH-Bib Portr 00214.jpg
Роден 23 јули 1906
Сараево, Босна и Херцеговина
Починал 7 јануари 1998(1998-01-07) (воз. 91 г.)
Цирих, Швајцарија
Поважни награди Nobel prize winner.svg Нобелова награда за хемија (1975)

Владимир Прелог ((23-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“-1906)1906, 23 – 7 јануари 1998) бил познат швајцарски хемичар од југословенско потекло, кој поголемиот дел од животот го поминал научно ангажиран во Хрватска, Чехословачка и Швајцарија. Пионир бил во стереохемијските истражувања и добитник на Нобеловата награда за хемија.

Надворешни врски[уреди]