Емилија-Ромања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Емилија-Ромања е регион во Северна Италија, кој излегува на Јадранско Море. Еден од најбогатите региони во Европа, го има третиот највисок БДП по глава на жител на континентот. Зафаќа површина од 22,447 километри квадратни и тука живеат 4,5 милиони жители. Главен град и административен центар е Болоња.