16 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


1723, роден е Џошуа Рејнолдс англиски портретист
1969, тричлениот екипажот на мисијата Аполо 11
1945, резултат на Проектот Менхетен, креирање на првата атомска бомба и за првпат во историјата нејзина детонација, позната како Тринити проба

16 јули е 197-иот ден во годината според григоријанскиот календар (198-и во престапна година). Остануваат 168 денови до крајот на годината.

Настани:

1054  Големата Шизма - поделба на христијанството на католицизам и православие.
1661  За прв пат во Европа една банка издава книжна валута. Тоа се случува во Шведска, а банкнотите почнува да ги печати Стокхолмската банка.
1885  Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940  Адолф Хитлер ја издал директивата "Морски лав", план за инвазија врз Велика Британија.
1945  Проект Менхетен: Тринити проба, првиот тест на атомска бомба.
1969  Лансиран вселенскиот брод Аполо 11 кон Месечината.

Родени:

1723  Џошуа Рејнолдсанглиски сликар - портретист.
1872  Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач..
1921  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1982  Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986  Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.

Починале:

1533  Атахуалпа — цар на Инките.
1985  Хајнрих Белгермански писател и Нобелов лауреат во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1995  Стефан Спендербритански поет.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември