21 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

21 јули е 202-иот ден во годината според григоријанскиот календар (203-и во престапна година). Остануваат 163 денови до крајот на годината. Шаблон:Јули 2014

Настани[уреди]

1542  Папата Павле II донел одлука за основање на инквизиција во Рим.
1798  По победата во Битката кај пирамидите, Наполеон Бонапарт станува владетел на Египет.
1962  Со решение на Извршниот совет на НР Македонија, името на „Радио Скопје“ е променето во „Радио-Телевизија Скопје“.
1983  Во станицата Восток на Антарктикот, измерена е најниската температура на Земјата, која изнесувала -89.2 °C.
1994  Рускиот писател Александар Солженицин пристигнува во Москва по двомесечно патување низ Русија, по 20 години прогонство.
2013  Филип станува крал на Белгија, по абдикацијата на татко му, Алберт II.


Родени[уреди]

1476  Ана Сфорца, ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1816  Паул Јулиус фон Ројтер, основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1899  Ернест Хемингвеј, американски писател. Учесник е во Првата светска војна, во Шпанската граѓанска војна и во Втората светска војна. За романот Старецот и морето во 1954 година ја доби Нобеловата награда за литература. Изврши самоубиство во својата куќа во Кечам, во Ајдахо, на 2 јули 1961 година.
1911  Маршал Меклуан, канадски автор.
1951  Робин Вилијамс, американски актер.
1964  Јенс Вајслог, германски ски-скокач.


Починале[уреди]

1870  Јозеф Штраус, австриски композитор.
1984  Живко Фирфов, македонски етномузиколог, педагог, диригент и музички деец. За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, САД, во 1955 година. Роден е во Велес, на 20 ноември 1906 година.
1998  Ален Шепард, американски космонаут.
2001  Крсте Црвенковски, македонски политичар.


Празници[уреди]

21 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември