8 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

8 јули е 189-иот ден во годината според григоријанскиот календар (190-и во престапна година). Остануваат 176 денови до крајот на годината.

<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


Настани[уреди | уреди извор]

70  Римјаните го освојуваат и разрушуваат Ерусалим. Единствениот дел што останува од градот е само западниот ѕид на Големиот Еврејски Храм, денес познат под името Ѕид на Плачот.
1497  Португалскиот морепловец Васко де Гама испловува од Лисабон на патувањето кое ќе му овозможи да го открие поморскиот пат кон Индија.
1997  Усвоен Законот за употреба на знамињата, со кој беше регулирана употребата на македонското државно знаме, а беше забранета употребата на знамиња на други држави во државните и локалните институции.


Родени[уреди | уреди извор]

1621  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1809  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1839  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1885  Ернст Блохгермански филозоф.
1893  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови.
1943  Илија Карајанов — македонски поет, есеист и критичар.
1961  Фикри Фејзули — член на ОНА..
1967  Клаус Чичерпремиер на Лихтенштајн (2009-).
1977  Кристиjан Абиjати — италијански фудбалски голман.
1977  Паоло Тиралонго — италијански велосипедист.
1984  Марина Мијаковска — македонска поетеса.
1988  Џеси Сарџент — новозеландски велосипедист.


Починале[уреди | уреди извор]

1153  Евгениј III — римски папа.
1623  Грегориј XV — римски папа.
1822  Перси Биш Шелианглиски писател.
1946  Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1967  Вивиен Лиамериканска филмска и театарска актерка.
1994  Ким Ил Сунгкомунистичкиот водач на Северна Кореја.
2010  Крум Томовски — македонски академик, архитект и конзерватор.


Празници[уреди | уреди извор]

8 јули (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември