12 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

12 февруари е 43-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 322 денови до крајот на годината (323 во престапна).

Настани:

1502  Васко Де Гама назначен како адмирал на индискиот океан, со 20 бродови тргнува на второто патување до Индија.
1909  Во САД формирано е Националното здружение за напредок на обоените луѓе (NAACP).
1944  Во местото Барбарас, кај Македонски Брод, бугарскиот окупатор стрела осум борци - учесници во Богомилскиот поход.
1992  Република Словенија и Република Хрватска ја признаа независноста на Република Македонија. Република Македонија ја призна независноста на Република Словенија и на Република Хрватска.
1996  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Република Гана.
1996  Во Атина официјално започна со работа Канцеларијата за врски на Република Македонија.
2001  Почеток на воената криза помеѓу македонските сили за безбедност и припадниците на ОНА.

Родени:

1809  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1800  Џон Едвард Греј — познат британски зоолог.
1809  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1876  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1914  Василие Поповиќ - Цицосликар, карикатурист и сценограф, еден од основоположниците на сценографијата во Македонскиот народен театар.
1974  Дмитриј Лосков — руски фудбалер.

Починале:

1804  Имануел Кант — основоположник на германската класична философија.
1904  Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1911  Гоно Јотов — андрартски капетан.
2012  Витни Хјустон — американска пејачка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември