Гоце Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гоце Георгиевски
Goce Georgievski 01.jpg
Лични податоци
Роден(а) 12 февруари 1987
Висина 1,85 m
Тежина 83
Позиција десно крило
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број Скопје
Сениорски клубови
Македонија

Гоце Георгиевски (роден на 12 февруари 1987 во Скопје[1]) е македонски ракометар кој игра за екипата на РК Металург и за Македонската ракометна репрезентација.Има настапувано на Светското младинско првенство во 2007 година.За сениорската репрезентација на Македонија има одиграно квалификациски натпревари за ЕП како и неколку пријателски мечеви. Со својот клуб Металург има освоено 4 златни и 2 сребрени медали за првак и вицепрвак на Македонија, исто така 3 пати бил освојувач на македонскиот ракометен куп.Во натпреварувачките сезони 2006/7, 2011/12 и 2012/13 има настапувано со својот клуб Металург во ракометната Лига на шампиони.

Наводи[уреди]