Никола Стојчевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Никола Стојчевски
Лични податоци
Роден на 9 септември 1984
Висина  м
Тежина 84
Позиција бек
Клуб
Сегашен клуб РК Металург
Клубови
Македонија


Никола Стојчевски (роден во Битола на 9 август 1984[1]) е македонски ракометар кој игра за екипата на РК Металург и за Македонската ракометна репрезентација. Стојчевски, со ракометната топка другарува од своја 12-та година. Своите почетоци ги имал во тимот на Преспа, а потоа, преку младинската екипа на РК Вардар, станува и дел од сениорскиот тим на Вардар ПРО. Последните неколку сезони игра во странство, и тоа, прво во РК Осиек, а потоа во Клуж Напока и Енергија Пандури од романското првенство.

Наводи[уреди]