Немања Прибак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Немања Прибак
Лични податоци
Роден(а) 26 март 1984 (1984-03-26) (30 г.)
Белград, Југославија
Националност Србија Македонија
Висина 1,90 м
Позиција среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија РК Вардар
Број 8
Сениорски клубови
Србија Југопетрол Железничар
Словенија Тримо Требње
Македонија Вардар ПРО
Србија Колубара
ФранцијаХБЦ Нант
Македонија Вардар ПРО
Македонија РК Вардар
Репрезентација
  Македонија Македонија

Немања Прибак (српски: Nemanja Pribak) (26 март 1984 во Белград) — професионален српски и македонски ракометар.

Биографија[уреди]

Прибак во 2013 година добил македонско државјанство и со тоа можност за настап за македонската репрезентација. Прибак добил македонски пасош со одлука на Владата на Македонија, донесена на владината седница на 10 декември 2013 година.[1]


Професионална кариера[уреди]

Прибак настапувал за РК „Вардар“, и тоа во два наврата: од 2007 до 2009 година и повторно, од 2012 до 2015 година. Во февруари 2015 година, „Вардар“ објавил дека нема намера да го продолжи договорот со него, по што тој потпишал двегодишен договор со турскиот клуб „Бешикташ“.[2]

Со македонската репрезентација, Прибак настапил на Светското првенство во 2015 година.

Наводи[уреди]

  1. „Прибак и Вугринец станаа Македонци“. Дневник. http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=1B2E4697FBEF4A4FBBAC18A88CA6C8C3. конс. 12 декември 2012. 
  2. „Прибак се сели во Бешикташ“, Дневник, петок, 27 февруари 2015, стр. 24.