Борко Ристовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Борко Ристовски
Лични податоци
Име Борко Ристовски
Роден на 2 ноември 1982
Роден во  Скопје, Македонија
Националност Македонија Македонец
Висина 1,90 м
Тежина 98 кг
Позиција Goalkeeper
Клуб
Сегашен клуб РК Гумерсбах
Број 30
Клубови
1995-1997
1997-1999
1999-2000
2000-2001
2001-2003
2003-2006
2006-2007
2007
2007-2010
2010-2012
2012-
РК Работнички
РК Југ
РК Македонија *
РК Југ (позајмница)
РК Вардар Ватростална
РК Металург Скопје
РК Теукро
РК Алгесирас
РК Металург
РК Вардар
РК Гумерсбах
Национален тим 1
Македонија Македонија 115 (3)


1 National team caps and goals correct
as of 29 јануари 2012.

Борко Ристовски (роден 2 ноември 1982 во Скопје, Македонија) — македонски ракометар кој игра за екипата на РК Гумерсбах во германската Бундеслига и за ракометната репрезентација Македонија.[1]

Наводи[уреди]