Велко Маркоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Велко Маркоски
Лични податоци
Роден на 5 април 1986
Роден во  Струга
Висина  м
Тежина 100
Позиција десен бек
Клуб
Сегашен клуб РК Металург
Број 8


Велко Маркоски (роден на 5 април 1986[1]) е македонски ракометар кој игра за екипата на РК Металург и за Македонската ракометна репрезентација.

Својата кариера ја започнал во младинската школа на РК Струга. Кога наполнил 18 години, преминал во редовите на РК Вардар, а во сезоната 2010/2011 заминал за РК Металург.[2].

Наводи[уреди]