27 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

27 февруари е 58-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 307 денови до крајот на годината (308 во престапна).

Настани:

1844  Доминиканската Република стекнува независност од Хаити
1900  Основан е ФК Баерн Минхен
1900  Основана е британската Лабуристичка партија
1921  Во Виена е формиран Втората и пол Интернационала.
1933  Запалена е зградата на Германскиот Рајхстаг.
1967  Доминика добива независност од Британија.
1976  Полисарио ја прогласи поранешната шпанска колонија Западна Сахара за самостојна држава.
1989  Во Венецуела се случуваат масовни немири, познати како Каракасо.
1996  Република Македонија и Република Грција воспоставија дипломатски односи на амбасадорско ниво.

Родени:

272  Константин I — римски цар
1873  Енрико Карузоиталијански оперски пејач, тенор, еден од најславните пејачи на сите времиња.
1902  Џон Стајнбек — американски писател.
1928  Ариел Шарон — израелски премиер.
1932  Елизабет Тејлор — британско-американска актерка.
1971  Дерен Браун — англиски илузионист и менталист.
1978  Кахабер Каладзе — грузиски фудбалер.

Починале:

1887  Александар Бородин — руски композитор.
1936  Иван Павлов — руски научник, лекар-физиолог, познат по Павловиот условен рефлекс.
1990  Михаил Петрушевски — македонски академик, филолог, еден од основачите на Филозофскиот факултет во Скопје.

Празници:

1844  Доминиканска Република – Ден на Независноста