19 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Февруари 2015 19 февруари е 50-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак риби. Остануваат 315 денови до крајот на годината (316 во престапна).

Настани:

1921  Склучен е првиот од пактовите со кои Франција настојуваше да обезбеди хегемонија во Европа - сојуз со Полска против Германија и со Малата Антанта дејствуваа многу силно врз европската политика.
1959  Потпишана е Лондонската спогодба меѓу Велика Британија, Грција и Турција за независност на Кипар.
1994  Во Скопје е основано Македонско - американско здружение за пријателство и соработка.
1996  Во Њујорк официјално започна со работа генералниот конзулат на Република Македонија.
1996  Советот на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ донесе одлука оваа манифестација во иднина да се одржува под името „Македонски театарски фестивал“.

Родени:

1473  Никола Коперник — полски астроном.
1743  Лујџи Бокерини — италијански композитор и виолончелист.
1875  Димо Хаџи Димов — македонски револуционер.
1896  Кирил Јанчулев — генерал во бугарската армија.
1922  Тодор Димитровски — македонски лингвист.
1951  Трајан Мартиноски — македонски поет.
1952  Данило Турк — претседател на Словенија.
1960  Момчило Бајагиќ-Бајага — српски пејач.
1979  Игор Митрески — македонски фудбалер.
1985  Јеле Ванендерт — белгиски велосипедист.
1989  Ридигер Зелиг — германски велосипедист.

Починале:

1923  Иван Тавчар — словенечки писател и политичар.
1952  Кнут Хамсун — норвешки писател.
1997  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември