21 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Февруари 2015 21 февруари е 52-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 313 денови до крајот на годината (314 во престапна).

Настани:

1795  Холандија ѝ го предаде на Велика Британија островот Цејлон во Индискиот Океан.
1848  Публикуван е Комунистичкиот манифест.
1916  Прва светска војна: Германските трупи минаа во офанзива кај Верден во Франција, тоа беше најкрвава битка во Првата светска војна, која со кратки прекини траеше шест месеци. Во оваа неуспешна офанзива, Германците загубија околу половина милион луѓе, додека Французите, иако имаа исти загуби, успеаја да го одбранат Верден и да ги запрат Германците.
1972  Ричард Никсон, како прв претседател на САД допатува во Пекинг со што започна нормализацијата на американско-кинеските односи.
1992  Во Вадуц (Лихтенштајн), на Генералното собрание на меѓународната хотелска агенција „Евротел“ во која членуваат девет земји, Република Македонија е примена за десетта членка. Неколку земји, членки на Европската заедница (Холандија, Италија, Шпанија, Португалија, Велика Британија и Белгија) индиректно ја признаа Република Македонија.
1999  Посетата на индискиот премиер Атал Бехари Ваџпај на Пакистан, прва на еден шеф на Влада на соседната земја по десет години, заврши со потпишување на Договор за соработка меѓу двете држави во напорите за решение на спорот околу Кашмир, како и за намалување на ризикот од војна.

Родени:

1728  Петар III — руски цар.
1795  Франческо Маноел да Силва — бразилски композитор.
1880  Георги Казепов — македонски револуционер.
1866  Аугуст фон Васерман — германски бактериолог.
1924  Роберт Габриел Мугабезимбабвеански револуционер и државник.
1951  Мухамед Халили — македонски политичар.
1956  Ха Џин — кинеско-американски писател.
1980  Џигме Кесар Намѓел Вангчуккрал на Бутан.
1984  Андреас Сепи — италијански тенисер.
1985  Мартин Велитс — словачки велосипедист.
1985  Петер Велитс — словачки велосипедист.
1985  Кристијан Мајер — канадски велосипедист.
1989  Корбин Блу — американски актер.
1990  Даниел Дидави — германски фудбалер.

Починале:

1575  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1513  Јулиј II — римски папа.
1677  Барух Спиноза — истакнат холандски филозоф.
1730  Бенедикт XIII — римски папа.
1984  Михаил Шолохов — познат руски соцреалистички писател.

Празници:

Меѓународен ден на мајчиниот јазик (УНЕСКО)
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември