18 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

18 февруари е 49-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 316 денови до крајот на годината (317 во престапна).

Настани:

1861  Првиот парламент на Италија го прогласи за крал Виктор Емануел II.
1915  Прва Светска војна: Германија со помош на подморници ја започна поморската блокада на Велика Британија.
1945  Во Скопје е отворен Работничкиот дом, прв во Народна Република Македонија.
1952  Грција стана членкa на НАТО.
1952  Турција стана членкa на НАТО.
1960  Аргентина, Бразил, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле се договорија да формираат Латиноамериканско здружение за слободна трговија.
1965  Прогласена е независност на африканската држава Гамбија во рамките на Британскиот комонвелт.
1992  Собранието на Република Македонија донесе одлука за формирање на Македонска информативна агенција (МИА) како јавен информативен сервис. Првата вест МИА ја емитуваше на 30 септември 1998 година.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и САД на ниво на амбасади.

Родени:

1404  Леон Батиста Алберти — еден од најистакнатите архитекти на ренесансата.
1516  Марија I — кралица на Англија.
1745  Алесандро Волтаиталијански научник и физичар.
1860  Андерс Цорн — истакнат шведски сликар и бакрорезец.
1898  Енцо Ферари — автомобилист и конструктор.
1930  Драган Бојаџиев — македонски музички публицист.
1942  Ѓорѓија Најдоски — македонски поет.
1954  Џон Траволта — американски актер.
1985  Фабио Сабатини — италијански велосипедист.
1985  Кристијано Салерно — италијански велосипедист.

Починале:

999  Грегориј V — римски папа.
1405  Тимур — монголски кан.
1546  Мартин Лутер — германски духовник, водач на протестантската реформација.
1564  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет, еден од најголемите уметници на целата историја на цивилизацијата.
1682  Балдасаре Лонгена — венецијански архитект.
1873  Васил Левски — бугарски национален деец.
1915  Стојан Новаковиќ — српски научник.
1967  Роберт Опенхајмер — северноамерикански физичар.
1969  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1986  Пол Стјуарт — американскиот филмски актер и режисер. Настапил во повеќе од 60 филмови, меѓу кои се „Граѓанинот Кејн“ и „Одмаздата на Пинк Пантер“.
2001  Крум Монев — македонски борец.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември