Алесандро Волта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алесандро Волта
Alessandro Volta

Алесандро Џузепе Антонио Амастасио Волта
Роден(а) 18 февруари, 1745
Комо, Миланско војводство, денешна Италија
Починал(а) март 5, 1827(1827-03-05) (воз. 82 г.)
Комо, денешна Италија
Националност Италијанец
Познат(а) по електрофонот, галванските елементи, батеријата на галванските елементи

Алесандро Волта (роден на 18 февруари 1745 - 5 март 1827) е италијански научник][1][2] - физичар. Занимавајќи се со електрицитетот, ги пронајде електрофонот, галванските елементи, батеријата на галванските елементи и други.

Наводи[уреди]

  1. Giuliano Pancaldi, "Volta: Science and culture in the age of enlightenment", Princeton University Press, 2003.
  2. Alberto Gigli Berzolari, "nolta's Teaching in Como and Pavia"- Nuova voltiana