Бенџамин Френклин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бенџамин Франклин - еден од авторите на Декларацијата за независност на САД.

Бенџамин Френклин (англиски: Benjamin Franklin) (Бостон, 17 јануари 1706Филаделфија, 17 април 1790) бил американски државник, философ, физичар, економист и писател.

Покрај Џеферсон, автор е на американската „Декларација за независност“. Со години тој се занимаваше со демократизација на Уставот и укинување на ропството.

Како физичар се занимаваше со проучување на електрицитетот и го пронајде громобранот.